KIBÍRNÁD NÉLKÜLE? (Kutatás Debrecen városában - 1998)

2009. 08. 27. - 15:37

 

Nem a Kati, a Zoli, a Joli, a Vendel esetleg Izolda nélkül, hanem a tárgyak nélkül. A tárgyak nélkül, melyektől a XX. század végén sokak szerint már-már az életünk függ.

Tárgyak

Gondoltál már arra, mi lenne veled, ha nélkülöznöd kellene megszokott holmidat? Például a körömvágó ollót, a fogselymet, a mellszobrot az asztalodról, vagy éppen a televíziót?

(Apropó televízió! Le tudnál mondani a tévézésről? Számold csak össze magadban, napi hány órát is töltesz el előtte!)

Érdekel, miként vannak ezzel mások? Bennünket érdekelt. Éppen ezért egy vizsgálatban nélkülözhetetlen tárgyaik felől kérdeztük az embereket.

A teljesség kedvéért a következő "javak" nélkülözhetősége felől kérdeztük szegény debrecenieket:

televízió, villany, napilapok, mosógép, rádió, autó,
mikrohullámú sütő, telefon, fejfájás elleni tabletta,
hűtőszekrény, kávéfőző, számítógép, kerékpár, óra.

Villany

Mit gondolsz, ezek közül a "javak" közül mi szerepel az első három helyen? Vagyis mi vezet a "nem bírom ki nélküle" listán?

Meglepő? A "top"-on a villany van. Ezt követi a hűtőszekrény, majd az óra. (Ez az ezredforduló magyarjának szükségleti hierarchiája az EU csatlakozás küszöbén.)

Mellesleg, a tévé csak negyedik. (Ez egyébként logikus is, hisz' a tévéképernyő meredt bámulása - megfelelő komfortfokozaton - igényli a jégbehűtött sört, a kokakólát, a "miegymást". Persze a villany sem jön ugyebár rosszul, a pontos idő ismerete pedig egyenesen nélkülözhetetlen. Még lemaradok a Kisvárosról.)

A "nem bírom ki nélküle" lista utolsó helyezettjei: a kerékpár, a számítógép és a mikrohullámú sütő.

Monitorcsók

Ezek azon használati tárgyaink, amik nélkül még nem biztos, hogy "meghalunk". (Bár a hosszú élet szempontjából nem épp kellemes ama ténnyel szembesülni, hogy a kerékpár így háttérbe szorul. Ugyanakkor úgy tűnik, az internet rabsága nem fenyegeti egyelőre a magyar társadalmat. A mikrohullámú sütő pozíciója igazán érthető, hisz' erre nézve elég elterjedt alternatívánk van.)

A tárgyak nélkülözhetetlenségi listáját az ábrán is szemléltetjük!

Tárgyak

 

A férfiak és nők között különbség van!

Jó, de most nem arra gondolunk! Hanem a tárgyakhoz való viszonyra... Tehát, az adatokat szemlélve azt tapasztaljuk, van különbség nők és férfiak között a tekintetben, hogy bizonyos tárgyakat mennyire tartanak nélkülözhetetlennek.

Mosógép

Hagyományos nemi szerepeinknek megfelelően a mosógép nélküli élet a férfiak csak 64%-ának elképzelhetetlen. Ezzel szemben a nők 85%-a úgy véli, mosógép nélkül az élet fabatkát sem ér, vagyis el nem tudná gondolni, hogy, s mint. (Csoda ez? Hát nem... Rajtunk a mosás terhe. A Jánosok ritkán szoktak új colorkímélő koncentrátumokat felfedezni. Kézzel mosni pedig más helyzetben kell.)

A hűtőszekrény és a kávéfőző hiánya is bennünket, nőket érint mélyebben. Hűtő nélkül a nők 96%-a, a férfiak 93%-a, míg kávéfőző nélkül a nők 46%-a, a férfiak 41%-a nem élhet. A háztartási gépek hiánya tehát inkább a nőket viselné meg nagyobb számban.

Az autó és a számítógép viszont a férfiak számára tűnik nélkülözhetetlenebbnek. Míg az autót a nőknek csak 40%-a nem tudná nélkülözni, addig a férfiaknak 61%-a véli ugyanezt. A számítógép a nők 28%-ának, a férfiaknak 48%-ának létkérdés.

A sztereotípiákat erősítendő: felsejlik a "migrénes nő" képe is. A férfiak 31%-a, a nők 52%-a nyilatkozott úgy, hogy fejfájás elleni tabletta nélkül nem tudná elképzelni életét.

Na és a kor?

A tévé hiánya minden korcsoportból nagyjából hasonló arányban szedné áldozatait, bár úgy tűnik, a legfiatalabb vizsgált korcsoport, a 14-17 évesek körében a nélkülözés kínja többeket érintene. 65 év felett az átlagosnál némileg kevesebben éreznék eme egzisztenciális sokkot. Ők valószínűleg a kötögetők és a rejtvényfejtők.

Kötésminta

Az életet napilapok nélkül a harmincas és negyvenes éveik második felét taposók közül tartanák elképzelhetetlennek legtöbben. A már említett tinédzser csoportból (14-17) kerülnének ki legkevesebben e szívfájdalommal. Autó nélkül életüket legtöbben a 30-40 év között nem tudják elképzelni. A legkevesebb szenvedő alany e téren a 65 év felettiek között lenne.

Életkor tekintetében a legnagyobb különbségeket a kerékpár és a számítógép esetében tapasztaljuk, ezek - a felsorolt tárgyak közül - a leginkább korfüggők. Nem tudná elképzelni életét számítógép nélkül a 14-17 évesek 25%-a, míg a 65 év felettieknek csak 1%-a. 25-40 év között a nélkülözni képtelenek aránya alacsonyabb, mint az ifjoncok esetében, de még mindig 20% felett van. Radikális csökkenés az igénylők arányában 50 év felett áll be. A kerékpárt nem nélkülözhetők legtöbben ismét csak a fiatalabb generációk közül kerülnek ki. Arányuk 14-17 év között kifejezetten magas, 61%, majd 18-25 év között 30% körül mozog. Az évek előrehaladtával, lustaságunk és különböző testi-lelki bajaink elhatalmasodásával csökken ez az arány: 40-44 év között 14,3%, 50-54 év között 8%, 65 év felett pedig 7%.

Az iskola ...

A felsorolt 14 "bírod-e nélkülözni" tételből hét esetében nincs igazán jelentős különbség az iskolai végzettség tekintetében. Ezek a televízió, a villany, a mosógép, a rádió, a hűtőszekrény, a kerékpár és az óra. Jelentős a különbség viszont a napilapok esetében. Nem tudna meglenni nélkülük a kevesebb mint nyolc osztállyal rendelkezők 30%-a, a nyolc általánost végzettek 43%-a, a szakmunkásképzőt végzettek 49%-a, az érettségizettek 60%-a, a főiskolát, egyetemet végzettek 78%-a.

ÚjságUgyanez a tendencia - az iskolai végzettség emelkedésével nő a nélkülözni képtelenek aránya - figyelhető meg az autó, a mikrohullámú sütő, a telefon, a kávéfőző és a számítógép esetében is. A fejfájás elleni tablettánál a tendencia éppen fordított: az iskolai végzettség emelkedésével csökken a nélkülözni képtelenek aránya.

 

A házasság fejfájást okoz?

Sodrófa

A családi állapotot sem szabad szem elől téveszteni. Így megtudhatjuk például, hogy a hajadon, illetve nőtlen személyek között jóval kevesebb van, akinek létszükséglete a fejfájás elleni tabletta, mint a házasok, özvegyek, illetve elváltak között.

Viszonyítási alapként szerepeljen itt, hogy miként is álltak a válaszadók a tényleges birtoklás/nélkülözés tekintetében. Vagyis a 14 "bírod-e nélkülözni" tételből mi az, amivel a válaszadók többsége, vagy éppen csak elenyésző kisebbsége nem rendelkezik.

A számítógép volt az a tétel, mely a legtöbb kérdezettnek nincs tulajdonában, (63%) ezt követte a mikrohullámú sütő, (50%) majd az autó (43%). A lista túlsó végén - vagyis amit a legkevesebben kénytelenek nélkülözni - első helyen a villany (0,2%), majd a hűtőszekrény (0,7%) és a rádió (0,9%) állt.

És a végén valami kis bölcsesség... Befejezés gyanánt azt kérem velem együtt elkényelmesedett és agyoncivilizált embertársaimtól, - Tőletek - hogy ha nem muszáj, ne növeljétek az ózonlyukat, a még meglevő kőolaj készleteket se pocsékoljátok, és legfőképp ne atomfegyverkezzetek (Józsi, Te se!!!), mert nem szeretnék villany, tévé és napilap nélkül maradni, a fejfájás elleni tablettáról nem is beszélve.

Tóth Gyöngyvér

Megjegyzés: a kutatás 1998-ban, Debrecenben végeztük. A minta nagysága 1 500 fő volt, amely a demográfiai dimenziók mentén reprezentálta a város lakosságát. A "tanulmány" 1998 november 14-én megjelent a "LájfSztájl" internetes magazinban.